Sony Ericsson - Sbírka

SBÍRKA SONY ERICSSON

Značka Sony Ericsson vznikla v roce 2001 a v roce 2012 zanikla (Sony odkoupil podíl Ericssonu a dále už se vyrábí telefony pouze pod značkou SONY). Sony Ericsson je má druhá nejoblíbenější značka hned po Siemensu a proto jsem se rozhodl sbírat i tyto telefony.

Poslední aktualizace 2. 4. 2016


 

logo_sony_ericsson.jpg
ROZ.PNG
SONY ERICSSON T68i
Historicky první uvedený Sony Ericsson. Nejdená se však o úplně nový telefon ale pouze o omlazený starší Ericsson T68. Ovládání je tedy ještě od Ericssonu.
T68i disponuje barevným displejem schopným zobrazit 256 barev na rozlišení 101x80 pixelů. Ve výbavě se nacházel infraport i bluetooth a byla zde i možnost připojení přídavného fotoaparátu. Fotky jste mohli odesílat pomocí MMS i Emailu. Největší slabinou byla chybějící podpora javy, tu částěčně nahrazovalo 8 vestavěných her.

 
IMG_7746.jpg

SONY ERICSSON T200

T200 je druhým modelem nesoucím jméno Sony Ericsson. Tento telefon patřil do nižší cenové kategorie a tak postrádá pokročilejší funkce. Zaujme svým displejem s modrým podsvícením a schopností zobrazit odstíny šedé barvy. Rozlišení displeje je 101x67 bodů. Tmavě modrá klávesa na levo od navigačního tlačítka slouží pro přímý přístup k wapu.
IMG_7587.jpg

SONY ERICSSON T300i
Sony Ericsson T300i vychází po HW stránce z modelu T68i. Oba telefony mají shodné základní desky, displeje i rozložení klávesnice (ač to tak na první pohled nevypadá) Rozdíly mezi těmito telefony jsou především (jak napovídají fotky) ve vzhledu. Rozdíly jsou i ve funkční výbavě. T300i postrádá bluetooth, má však navíc oproti T68i podporu polyfonního vyzvánění.
 
IMG_7732.jpg
IMG_7702.jpg
IMG_7639.jpg

SONY ERICSSON T100
Sony Ericsson T100i je telefon nižší třídy, který přišel na trh v roce 2002. Jedná se tedy stále o jeden z prvních telefonů pod společným jménem. Telefon zaujal malými rozměry, netradičně tvarovanými boky přístroje a novým, svěžím designem. Líbivé bylo světle modré podsvicení displeje spolu se zobrazením šedých odstínů. Méně líbivé bylo oranžové podsvícení klávesnice, ta měla jinak výborné vlastnosti pravidelné rozvržení a jistý stisk.
IMG_7304.jpg

SONY ERICSSON T610i
Sony Ericsson T610i je prvním opravdovým Sony Ericssonem. Již se nejedná o platformu Ericssonu nebo Sony - prostředí telefonu a ovládání bylo úplně nové.
Odvážným krokem v roce 2003 kdy byl telefon uveden, bylo zrušení klasických tlačítek na příjem a ukončení hovorů.  Ovládání probíhalo kromě pro Sony Ericsson klasického joysticku dvěmi kontextovými tlačítky pod displejem (ty v případě telefonování nahradily tlačítka se sluchátky) O úroveň zpět se vracelo tlačítkem se zatočenou šipkou. Tlačítkem se symbolem "c" se dalo mazat při zadávání textu nebo v systému souborů odstraňovat soubory.
Telefon má velmi líbivý vzhled, ten podtrhuje kvalitní částečně kovový kryt (stříbrná část kolem klávesnice a kryt baterie jsou z hliníku)

Funkční výbava byla taky velmi dobrá. Displej měl rozlišení 128x160 bodů a uměl zobrazit 65 536 barev, bohužel byl vyroben pasivní technologií, takže překreslování bylo o něco pomalejší. Velkým lákadlem telefonu byl integrovaný fotoaparát, ten nabízel maximální rozlišení 352x288 bodů. Fotografie se ukládaly do vnitřní paměti 2MB, pamět byla sdílená i pro ostatní soubory, jako java hry a polyfonní melodie. T610i disponovala jak infraportem tak Bluetooth.


 
IMG_7659.jpg

SONY ERICSSON T630i
Jedná se o omlazený model T610i. Omlazení proběhlo zejména po vzhledové stránce, kdy T630 má nový skleněný design (bohužel již bez kovových částí krytu).
Drobné inovace se odehrály také v HW výbavě. Fotoaparátu povyrostlo rozlišení na VGA (640x480) a displej je již aktivní, díky čemuž se zrychlilo překreslování.

 
IMG_7667.jpg

SONY ERICSSON T280i
Tento telefon se v roce 2008 kdy přišel na trh, řadil do nižší střední třídy. Pro Sony Ericsson tehdy levnější modely vyráběl Sagem. Telefony tedy vypadají jako Sony Ericssony, mají i skoro stejné ovládání jako Sony Ericssony ale HW je Sagem.

Telefon má velmi povedený vzhled. Horní polovina krytu je kovová (jak zepředu tak zezadu). Aktivní displej s rozlišením 128x160 bodů  zobrazí poměrně kvalitně 65 536 barev. Telefon kromě klasického polyfonního vyzvánění podporuje i MP3 vyzvánění, vejít se však musíte do vnitřní 10MB paměti. T280i obsahuje i bluetooth. Systémový konektor je nezvykle umístěný na horní hraně přístroje.

 
IMG_7712.jpg

SONY ERICSSON T303

T303 je jediným vysouvacím telefonem v řadě T. Tento elegantní vysouvák se na trh dostal v roce 2008. Telefon je poměrně malý a tak by jste čekali spíše čtvercový displej - telefon však klame tělem a jeho displej je obdélnikový. Konkrétně má displej rozlišení 128x160 pixelů, zobrazí 262144 barev a je vyroben aktivní TFT technologií. Ze zábavních funkcí obsahuje telefon FM rádio s RDS a vestavěný fotoaparát s rozlišením 1.3mpx. Nerozšířitelná paměť má pouze 8MB, což je asi největší slabinou jinak povedeného telefonu.
 
IMG_7621.jpg

SONY ERICSSON K700i
Sony Ericsson K700i je přímý nástupce modelů T610i a T630i. Byl to první příslušník řady "K". Po vzhledově stránce byla částečně převzata skleněnost modelu T630 (klávesnice) Po vzoru modelu T610 se K700i vrátila ke kovu - konkrétně kryt baterie je částečně kovový.  Zadní strana měla působit jako fotoaparát a docela se to povedlo, dojem jen kazí to, že se s telefonem fotí na výšku. Fotoaparát má rozlišení VGA ale rozlišení lze v nastavení SW zvětšit na hodnotu jednoho megapixelu. Při focení v šeru pomáhala přisvětlovací dioda, kterou lze i samostatně v menu zapnout jako lampičku. Nově přibyla podpora nahrávání a přehrávání videa. Video se nahrávalo ve formátu 3gp v maximálním rozlišení 176x144 pixelů. Fotografie a videa se zobrazovaly na jemném aktivním displeji s rozlišením 176x220 pixelů a barevnou hloubkou 65 536 barev. K700i měla jak infraport tak bluetooth, vestavěna paměť měla hodnotu slušných 41MB, škoda že nebyla rozšířitelná. Telefon umožňoval přehrávat soubory MP3 a měl pro to i připravený přehrávač s možností minimalizace (zde opět zabolela absence paměťové karty). Pokud vás MP3 už nebavily, mohli jste poslouchat i FM rádio.
 
IMG_7718.jpg

SONY ERICSSON K500i

Telefon byl ve své době takovou levnější variantou K700i. Displej měl rozlišení snížené na 128x160 bodů a paměť byla rovněž snížena a to na 12MB. Fotoaparát zůstal nezměněn - tedy VGA s možností natáčet QCIF videa. Oproti K700i chybí ještě podpora bluetooth.
IMG_7721.jpg
 
SONY ERICSSON K750i
Sony Ericsson K750i se stal legendou a to díky spoustě inovací v oblasti mobilního focení, díky kterým se z něj stal první telefon, který byl opravdu použitelný na focení.

Fotaparát měl rovné 2 Megapixely, to však samo o sobě ještě nic neznamená. Hlavní inovací byl v mobilním telefonu poprvé použitý autofocus. Díky autofocusu mohl telefon při focení ostřit na různé vzdálenosti a tak jste měli ve výsledku vždy ostrý snímek a to i na blízko (makro). Na makro měla K750i připravený i mód ve fotoaparátu, kdy telefon ostřil opravdu zblízka. Kvalita fotek byla tedy díky autofocusu vynikající, pokud nastaly horší světelné podmínky, pomohla vám silná dvojitá přisvětlovací dioda.  Další zajímavou inovací byla aktivní krytka fotoaparátu. Pouhým otevřením této krytyky se fotoaparát ihned aktivoval a to i při zamčené klávesnici. Zavřením krytky se fotoaparát vypnul. Video bylo stejné jako v případě K700i, tedy 176x144 pixelů ve formátu 3gp. S telefonem se fotilo a točilo již na šířku.

Zbylá výbava byla podobná K700i, jen displej uměl nově 262 144 barev. Přibyla také podpora paměťových karet (Memory Stick Pro DUO). Vestavěná paměť měla hodnotu 64MB. Sony Ericsson K750i nabízel jako první telefon funkci RDS u FM rádia. Přibyla klávesa na spuštění tzv. menu činností, kam jste si mohli navolit své oblíbené zkratky na různé funkce a z tohoto menu je odkudkoliv vyvolávat. Toto menu nabízelo také přehled minimalizovaných java aplikací a spuštěných funkcí (např. přehrávač hudby).

 
IMG_7648.jpg
IMG_7735.jpg

SONY ERICSSON K800i
Sony Ericsson K800i ještě více zdokonalil své fotografické schopnosti. Rozlišení povyrostlo na 3,2 megapixelu a místo diod měl K800i xenonový blesk. Tedy ten samý, jaký známe z klasických fotoaparátů. Focení i v absolutní tmě nebylo díky xenonovém blesku žádný problém. Před samotným použitím xenonového blesku si telefon ještě posvítil červenou diodou, aby správně nastavil automatické ostření. Aktivní krytka zůstala zachována.

K800i dále inovovala ostatní parametry. Displej má oproti předchůdci vyšší rozlišení (QVGA - 240x320 pixelů) Nad displejem se nachází dvě malé tlačítka, jedno zobrazí poslední vyfocenou fotografii a druhé přepne do alba fotografií. Tlačítka lze využít i u některých java her. Nad displejm v mřížce sluchátka se nachází i čelní kamerka, ta je určena pro videohovory v sítích 3G a má VGA rozlišení. Infraport a bluetooth jsou samozřejmostí. Pamět 64MB lze rozšířit paměťovými kartami M2 (Memory stick micro)

 
DSC05758.JPG

SONY ERICSSON K850i
Nástupce K800i, ještě více vylepšuje fotoaparát. Jeho rozlišení povyrostlo na 5MPX a zachován zůstal xenonový blesk. Nově přibyla bílá dioda, která nahradila červenou zaostřovací diodu. S pomocí této bílé diody se zaostřuje a lze jí také použít na přisvícení videa, které mimochodem tento model jako první Sony Ericsson natáčel v rozlišení QVGA, tedy ve stejném rozlišení jako displej. Další inovací pro video byl druhý mikrofon pro lepší záznam zvuku, umístěný na zadní straně v blízkosti xenonového blesku.  Krytka fotoaparátu je elektronická a aktivuje se malým tlačítkem vedle spouště fotoaparátu, nebo vybráním položky fotoaparát v menu. Fotí se na šířku. Po aktivaci fotoaparátu se modře podsvítí spoušť fotoaparátu a pro parádu stejnou barvou problikne i okolí objektivu fotoaparátu.  Rovněž se vedle kláves 3, 6, 9 a mřížky modře podsvítí dosud skryté ikonky různých funkcí fotoaparátu (např blesk), podsvícení zbytku klávesnice pohasne. Výsledek je velmi efektní.

K850i měla jako první Sony Ericsson i pohybové čidlo a čidlo okolního jasu pro automatickou regulaci podsvícení displeje. Pohybové čidlo využívá K850i pro otáčení obrázků, fotek a videí při prohlížení, ale taky v některých částech menu (např. média, internetový prohlížeč) nebo i ve vestavěné hře, kde pomocí čidla pohybu ovládáte náklonem telefonu kuličku v bludišti. Dokonce i flash tapeta na displeji využívá pohybového čídla.

Vestavěná paměť je oporti předchůdci nelogicky nižší (40MB vs 64MB) podpora paměťových karet M2 zůstala zachována, navíc slot v K850i pracuje i s kartami MicroSD. K 3G přidává K850i podporu HSDPA. Samozřejmostí je kamerka pro videohovory, infraport a bluetooth. 
IMG_7687.jpg

SONY ERICSSON K530i
Jeden z mnoha Sony Ericssonů té doby (2007) ve střední třídě. Telefon funkčně nijak nezaostává ani nevybočuje na tehdejší dobu. Sony Ericsson v tomto období (i v následujícím roce) uváděl sposuty telefonů s velmi podobnou výbavou, ale odlišným vzhledem. Displej má rozlišení 176x220 bodů, dokáže zobrazit 262 144 barev. Vestavěná paměť má hodnotu 16MB a lze ji zvýšit pomocí paměťových karet M2. K530i umí pracovat v sítích 3G a má i připravenou sekundární kameru pro videohovory. Ta má VGA rozlišení. Hlavní fotoaparát má 2 megapixely ale postrádá automatické ostřením i přisvětlovací diodu.
 
IMG_7641.jpg

SONY ERICSSON K550i
Sony Ericsson K550i by se dalo označit jako nepřímého pokračovatele velmi úspěšného modelu K750i. K550i má totiž zcela shodnou funkční výbavu a parametry jako K750i. Jen s tím rozdílem, že K550i je výrazně štíhlejší. Nejdená se tedy o K750i v novém krytu. Je to zcela nový telefon se stejnými funkcemi. Některé ještě vylepšuje. Například fotoaparát má nové prostředí a fotí ještě o něco lépe než ten v K750i. Dokonce má K550i navíc i podporu datových přenosů EDGE. Telefon má rychlou javu a celkově je prostředí velmi rychlé. Vzhled je opravdu povedený, tenká tlačítka alafanumerického bloku klávesnice sice vypadají nepřívětivě, ale píše se na nich překvapivě dobře. Podsvícení klávesnice je tmavě modré.
 
IMG_7690.jpg

SONY ERICSSON K550i - Prototyp
Prototyp Sony Ericssonu K550i, na první pohled k nerozeznání od finálního kusu (viz výše) Ovšem je na něm sposta odlišností, jak vzhledových, tak softvérových.
Mezi nejpatrněji viditelné rozdíly patří zejména klávesnice, jednak má tučnější popisky a hlavně je navigační tlačítko jinak tvarované. Chybí mu výstupky ve směrech nahoru a dolů, díky tomu je stisk v těchto směrech velmi nejistý. Další odlišností je matnější kryt. Po odsunutí krytky fotoaparátu je okolí čočky fotoaparátu v černé barvě, namísto stříbrné u sériového modelu.
Software telefonu pochází z modelu K610i, má tedy oproti finálnímu K550i odlišné ikonky v hlavním menu, odlišné indikátory a celkově grafiku. Telefeon se hlasí jako K610i. Pouze aplikace fotoaparátu není z K610i, ale právě už téměř taková, jakou znáte z klasické K550i. Fotoaparát podává citelně horší výkony, oproti sériovému modelu.

 
IMG_7703.jpg

SONY ERICSSON K600i - Vodafone
Sony Ericsson K600i byl jeden z prvních telefonů s podporu 3G. V době jeho uvedení (2005) bylo 3G výsadou jen těch nejdražších telefonů, tím však K600i nebyl. Nízká cena (vzhledem k podpoře 3G) se však podepsala na zbylé výbavě, nejvíce zamrzí absence podpory paměťových karet. Musela vám tedy vystačit vnitřní paměť o velikosti 33MB. Fotoaparát měl rozlišení 1,3 megapixelu a pomáhala mu přisvětlovací dioda. Displej měl rozlišení 176x220 a hloubku 262 144 barev. Telefon ve sbírce je varianta pro Vodafone, ta má oproti klasické K600i zcela přepracovaný vzhled a samozřejmě customizované menu.
 
IMG_7739.jpg

SONY ERICSSON K610i
Tento telefon je nástupcem K600i, pokračoval v jeho duchu a snažil se přinést 3G co nejvíce zákazníkům a to díky nízke ceně, jako jeho předchůdce. Byl tedy opět jeden z nejdostupnějších telefonů s podporou 3G ve své době (2006).
Výbavou tehdy spadal do střední třídy. Displej měl rozlišení 176x220 pixelů a podporou 262 144 barev, paměť byla 16MB s podporou paměťových karet M2. Fotoaparát má rozlišení 2 megapixely, přední kamerka má rozlišení VGA. I když to tak nevypadá, telefon nemá joystick ale pětisměrnou ovládací klávesu.

 
IMG_7683.jpg

SONY ERICSSON K310i
 
Sony Ericsson K310i byl ve své době (2006) telefonem nižší střední třídy. Nabízel 15MB paměti, VGA fotoaparát s možností natáčet video (176x144), podporu infraportu a GPRS. Displej měl rozlišení 128x160 bodů, byl pasivní a zobrazil 65 536 barev. Telefon ve sbírce ja varianta pro operátora Orange.
IMG_7636.jpg
IMG_7729.jpg

SONY ERICSSON K320i
Sony Ericsson K320i je jen mírným vylepšením předchůdce K310i, kromě nových barevných variant byla hlavní změna v přítomnosti Bluetooth u tohoto modelu. Zbylá výbava je shodná s předchůdcem.
 
IMG_7644.jpg

SONY ERICSSON K330

K330 vychází po HW stránce z modelu T280i (viz výše). K330 si oproti T280 polepšila v adresáři - ten pojme až 1000 kontaktů (T280i pouze 300). Oproti tomu se fotoaparát pohrošil z jednoho megapixelu na VGA. Telefon má také funkci svítilna (k tomu je uzpůsobená i klávesa "0") Jedná se však o SW svítilnu, nečekejte tedy žádnou LEDdiodu, po dlouhém stisku se pouze na displeji zobrazí bílá barva a zvýší se jas na maximum. Telefon má poměrně atraktivní vzhled, tato černo-zelená varianta se v ČR oficiálně neprodávala.
 
IMG_7694.jpg

SONY ERICSSON K300i
 
K300i byla v roce 2004 velmi slušná střední třída. Největší lákadlo byla podpora MP3 vyzvánění, to bylo však značně omezeno vestavěnou 13MB paměti.  MP3 vyzvánění jste mohli přijmout nebo odeslat přes infraport. Displej byl čtvercový s rozlišením 128x128, pasivní se zobrazením 65 536 barev. Fotoaparát má VGA rozlišení a umí zaznamenávat i video v rozlišení 176x144. Z pokročilejších funkcí ještě telefon nabízel Email a javu. 
 
IMG_7697.jpg

SONY ERICSSON K200i
Sony Ericsson K200i je lowend z roku 2007. Z funkční výbavy vyčnívá jen infraport a integrovaný VGA fotoaparát. Fotky ukládáte do paměti 2MB. Displej je pasivní s rozlišením 128x128 a podporou 65 536 barev. Tento telefon pracuje na platformě Sagem.
 
IMG_7649.jpg

SONY ERICSSON K220i - Prototyp
Prototyp telefonu Sony Ericsson K220i. Všimněte si na spodní části telefonu popisku "SE 123" Takto Sony Ericsson označoval všechny své prototypy. Tento prototyp má velmi zapuštěné kontextové klávesy, takže jdou mačkat jen delším nehtem.

Vzhledem k tomu že nemám finální verzi telefonu ve sbírce, napíšu info o ní zde k prototypu. Finální K220i se od K200i liší jen podporou FM Rádia a novými barevnými variantami krytu. Finální verze má samozřejmě lehce stisknutelná kontextová tlačítka.

 
IMG_7678.jpg

SONY ERICSSON S700i

S700i je velmi zajímavý kousek v mé sbírce. Tento telefon se prodával i u nás, ale nikoliv verze od Vodafone, kterou mám ve sbírce. V roce 2004 se jednalo o naprostou špičku, která prakticky neměla konkurenci. Telefon již v roce 2004 m+l QVGA displej schopný zobrazit 262144 barev. Fotoaparát měl 1,3 MPX a nechyběl mu led blesk a spoušť na boku přístroje. Telefon dále podporoval MP3 a měl i slot na paměťovou kartu Memory Stick Duo. Z hudebních funkcí telefon podporoval ještě FM rádio.

Tento telefon má velmi zajímavou konstrukci, která je otočná a jedná se o vůbec první Sony Ericsson s tímto tyxpem konstrukce. Zadní strana telefonu vypadá záměrně jako by se jednalo o kompaktní fotoaparát a přední strana v zavřeném stavu připomíná přední stranu digitálních fotoaparátů. Fototaparát má aktivní krytku. 
IMG_7601.jpg

SONY ERICSSON S312
Model S312 patří do řady SnapShot, ta byla určena pro cenově dostupné telefony schopné rychle zachytit okamžiky pomocí fotoaparátu. Telefon obsahuje dvoumegapixelový fotoaparát s přisvětlovací diodou, chybí však autofokus. Pro rychlé pořízení snímku je na pravém boku spoušt fotoapráu a dokonce i spoušť záznamu videa. Video má rozlišení 176x144 bodů. Tento telefon dále nabízí MP3 přehrávač s podporou paměťových karet M2 a FM Rádio. Displej má rozlišení 176x220 pixelů a zobrazuje 262144 barev. Vzhled telefonu je poměrně nenápadný, zajímavým prvkem je velmi zrcadlivé sklíčko displeje, které zasahuje až na hrany telefonu. Tento telefon je vyrobený společností Sagem na zakázku a nejedná se tak o čistokrevný Sony Ericsson.
 
IMG_7623.jpg

SONY ERICSSON S302

Sony Ericsson S302 je předchůdcem modelu S312. Tento model byl vydán v roce 2008 - tedy v době, kdy Sony Ericsson měl na trhu spoustu velmi podobných (konfiguračně) až zbytečných telefonů. Odlišností se několik najde - paměť je o 5 MB větší než u S312 a chybí samostatná spoušť pro záznam videa. Největší odlišností mezi oběma telefony je samozřejmě vzhled.
IMG_7575.jpg

SONY ERICSSON S500i
S500i byl jeden z nejstylovějších Sony Ericssonů. Snad nejstylovější vysouvací Sony Ericsson. Na bocích přístroje se nacházejí diody, které mají světlo tlumené a vedené jakoby v pásu. Výsledek vypadá stylově. Zajímavostí je reproduktor, který je umístěný přímo pod navigačním kulatým tlačítkem (opravdu přímo pod zminovaným tlačítkem) Dírky pod tlačítky na horním krytu jsou pouze pro lepší zapření prstu při vysouvání. Telefon má jemný QVGA displej se zobrazením 262 144 barev. Interní paměť má kapacitu 12MB a lze jí rozšířit paměťovými kartami M2. S500i podporuje jak GPRS tak EDGE. Na kratší vzdálenost vás dobře spojí Bluetooth. Fotoaparát je jednoduchý dvoumegapixel (bez Aut. ostření, bez blesku). Na trh se S500i dostal v roce 2007. Fialová varianta, kterou mám ve sbírce, se v ČR oficiálně neprodávala. Černo-zelená varianta se u nás prodávala a telefonu asi nejvíce sluší.
 
IMG_7680.jpg
IMG_7737.jpg

SONY ERICSSON J100i
J100i byl v roce 2006 ten nejméně vybavený a nejlevnější Sony Ericsson na trhu. Nízké ceně musela ustoupit veškerá výbava, šetřilo se kde se dalo. Displej je sice barevný (pasivní 65 536 barev) ale je velmi malý a má opravdu nízké rozlišení 96x64 pixelů. Zobrazení je tedy hodně hrubé a nekvalitní. Telefon nemá opravdu žádnou výbavu. Napíšete si na něm pouze SMS, zapomeňte na EMS nebo dokonce MMS! J100i nemá dokonce ani paměť na kontakty a tak musíte spoléhat pouze na paměť své SIM karty. Nejpokročilejší funkcí J100i je 32 hlasé polyfonní vyzvánění.
 
IMG_7750.jpg

SONY ERICSSON J110i

Tento telefon je přímým nástupcem J100i. Telefony jsou po HW stránce naprosto totožné. Rozdíly jsou pouze v novém vzhledu. Jediné nové funkce jsou podpora EMS a 200místný telefonní seznam.
 
IMG_7722.jpg
IMG_7723.jpg

SONY ERICSSON J200i
J200i není přímý nástpce J110i jak se může zdát. J200i je totiž o rok starší než J110i. Přesto jej ve všem překonává. Displej má 128x128 bodů a zobrazí 4 096 barev. Jsme v nejnižší třídě, takže se jedná o pasivní displej. Polyfonní vyzvánění můžete přijmout i přes infraport, kterým J200i disponuje. Pro ukládání vyzvánění nebo třeba obrázků z MMS, máte k dispozcici 600KB sdílené paměti. Zajímavostí je, že J200i pracuje na platformě Ericssonu, všimněte si kláves YES a NO, typických právě pro Ericssony.
 
IMG_7662.jpg

SONY ERICSSON J220i

J220i je o rok novější než J200i. V některých ohledech svého předchůdce předhání a v jiných zase ztrácí... Například displej zobrazí již 65 536 barev, ale na druhou stranu chybí infraport a možná i díky tomu je paměť o zhruba 100kb nižší. Nejviditelnější rozdíly jsou samozřejmě ve vzhledu obou přístrojů.
IMG_7745.jpg

SONY ERICSSON U8i Vivaz PRO
Sony Ericsson Vivaz PRO z roku 2010 je posledním telefonem tohoto výrobce, který pracuje s operačním systémem Symbian, konkrétně Symbian S60v5. Pro tuto verzi systému je typické rozlišení displeje 360x640 pixelů. Toto rozlišení má Vivaz PRO na úhlopříčce 3,2 palce. Displej zobrazí přes 16 miliónů barev (16 277 216 barev přesně)
Displej je samozřejmě dotykový, o rozpoznávání dotyků se stará rezistivní digitizér.

Procesor telefonu má frekvenci 720 mhz a pomáhá mu ještě grafický akcelerátor. Paměť RAM má hodnotu 256MB. Vnitřní paměť přístroje má kapacitu 75MB a lze ji rozšířit paměťovými kartami microSDHC až o dalších 32GB. Telefon má výbornou konektivitu, od Bluetooth přes GPRS, EDGE, 3G až po HSDPA, dále WiFi a GPS. Systémový konektor je microUSB, doplněný 3,5 Jackem pro připojení sluchátek. Do sluchátek si můžete pustit i FM rádio s RDS.

Hlavním lákadlem telefonu byla jeho výsuvná qwerty klávesnice. Ta má velmi příjemný chod a nemám jí co vytknout. Při vysouvání klávesnice vám samozřejmě pomáhají pružiny.  Další lákadlo je fotoaparát s rozlišením 5MPX a schopností natáčet HD video. Fotoaparát je samozřejmě s autofocusem a nechybí mu ani přisvětlovací dioda. HD Video má rychlost 24 snímků za sekundu. Škoda že chyběla přední kamerka pro videohovory.  Telefon má dále čidlo okolního jasu pro regulaci podsvícení displeje a pohybový senzor pro přetáčení displeje po naklonění telefonu.

 
IMG_7616.jpg

SONY ERICSSON U20i Xperia X10 Mini PRO
Jeden z prvních (konkrétně třetí) telefonů s Androidem tohoto výrobce. Xperia X10 mini pro je velmi malý telefon (na kategorii dotykových telefonů) Její největší lákadlo kromě malých rozměrů byla výsuvná qwerty klávesnice. Klávesy mají poměrně tuhý stisk. Při vysouvání na obě polohy vám pomáhá silná pružinka, která klávesnici vždy doslova vystřelí. Telefon se v roce 2010 začínal prodávat s Androidem 1.6 a později byl updatován na verzi 2.1. Systém Android  se ovládal převážně na dotykovém displeji s kapacitním digitizérém a rozlišením 240x320 bodů. Úhlopříčka displeje je 2.55 palce. Telefon má plnou datovou výbavu (Bluetooth, GPRS, EDGE, 3G, HSDPA, WiFi, GPS). Operační paměť RAM má kapacitu 256MB, uživatelská paměť na data má kapacitu 128MB, lze jí rozšířit paměťovými kartami MicroSDHC. Procesor má frekvenci 600mhz, gravický procesor je Adreno 200. Systémový konektor je microUSB doplněný 3.5 jackem na sluchátka.

Fotoaparát má rozlišení 5MPX, nabízí Automatické ostření a přisvětlovací diodu. Video natáčí tato Xperia v rozlišení VGA (640x480) při 30 snímcích za sekundu. Po upgradu na Android 2.1 používá telefon průběžný autofocus u videa (ostří dle potřeby během natáčení videa). Telefon obsahuje čidlo přiblížení (proximity senzor) díky kterému vypne displej při telefonování, dále čidlo jasu a pohybový senzor.

 
IMG_7614.jpg

SONY ERICSSON TXT PRO

Tento Sony Ericsson byl jedním z posledních telefonů této značky bez otevřeného operačního systému (nové aplikace a hry lze doinstalovat jen s pomocí javy). Na trh přišel v roce 2011 a zařadil se do nejnižší třídy dotykových Sony Ericssonů té doby . Telefon se ovládá pomocí kapacitního dotykového displeje s rozlišením 240x480 bodů a podporou 262 144 barev, nebo pomocí HW QWERTY klávesnice. Uživatelské rozhraní je inspirováno nadtsvabou Androidu na modelech Xperia X10 mini a X10 mini PRO. Telefon je však pomalejší a přechody a animace nejsou tak plynulé, jako na zmíněných Xperiích. Paměť RAM má hodnotu 64MB a uživatelská pamět pak 100MB + ji lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD. Telefon kromě GPRS a EDGE nabízí také podporu WiFi a Bluetooth. Fotoaparát má rozlišení 3MPX a umí natáčet QVGA video. Chybí mu ale ostření i přisvětlovací dioda. Výčet funkcí zakončují senzory a to proximity senzor pro automatické vypínání displeje během hovoru a pohybový senzor pro automatické obrácení displeje.
IMG_7617.jpg
IMG_7618.jpg

SONY ERICSSON Xperia RAY

Sony Ericsson Xperia RAY je smartphone s operačním systémem Android, uvedený na trh v roce 2011. Jednalo se tehdy doslova o "malý zázrak" protože tento telefon měl malé rozměry ale přitom měl plnou výbavu. Telefonu v jeho době skutečně nic podstatného nechybělo. Displej měl tehdy kompaktní úhlopříčku 3.3 palce a jednalo se o kapacitní dotykový displej s rozlišením 480x854 pixelů. Displej má velmi kvalitní zobrazovací schopnosti a je velmi jemný, jeho barevná hloubka je 16 277 216 barev. Displej je kdyt sklem odolným proti poškrání. Procesor měl takt 1 GHz a asistovalo mu 512 MB paměti RAM.

Fotoaparát měl rozlišení 8 MPX a uměl natáčet i HD videosekvence. Fotoaparát disponoval samozřejmě automatickým ostřením a diodovým bleskem.

Samozřejmostí je podpora Wi-Fi, 3G, GPS atd.
IMG_7592.jpg

SONY ERICSSON P910i

P910i byl nejvybavenějším Sony Ericssonem roku 2004. Ovládání probíhalo s€krz rezistivní dotykový displej s rozlišením 208x320 a zobrazením 262 144 barev. Kromě dotykového displeje jste telefon mohli ovládat také kolečkem jog-dial na levém boku přístroje a nebo oboustranou výklopnou klávesnicí. Výklopná klávesnice nabízí v zavřeném stavu klasické alfanumerické tlačítka a několik doplnujicích funkčních kláves, v otevřeném stavu máte pak k dispozici plnou QWERTY klávesnici. Operačním systémem v tomto telefonu byl Symbian UIQ a o jeho chod se staral 156MHZ procesor doplněný 32MB operační paměti. Uživatelská paměť 64MB šla rozšířit pomocí paměťových memory stick pro DUO až o 2GB. VGA fotoaparát uměl natáčet i video v rozlišení 176x144. K internetu se lzde připojit pomocí GPRS. Datovou výměnu na kratší vzdálenosti pak obstarává infraport a bluetooth.
IMG_7613.jpg

SONY ERICSSON P1i

P1i byl uveden na trh v roce 2007 a pracuje s operačním systémem Symbian 9.1 s rozhraním UIQ. Procesor má frekvenci 208 MHz a doplňuje jej 128 MB operační paměti. Jedná se o nástupce modelu P990i. Oproti svým předchůdcům nemá P1i odnímatelný flip s klávesnicí, klávesnice je umístěná pod displejem. Rezistivní dotykový displej P1i má menší fyzické rozměry než u předchůdců - to je dáno jiným poměrem stran. Rozlišení displeje je ale vyšší než u předchůdce a to konkrétně 240x320 bodů. Smartphone  P1i byl ve vsé době vlajkovou lodí a tak měl tehdy všechny tehdejší funkce.  Z datových funkcí bylo samozřejmostí 3G s podporou videohovorů pomocí čelní VGA kamerky, zamrzela absence EDGE, což bylo ale pro tehdejší Sony Ericssony typické. Naopak potěšila podpora Wi-Fi. Na krátkou vzdálenost byla datová výměna možná s pomocí infraportu a Bluetooth.  
Mediální funkce obstáraval především povedený fotoaparát o rozlišení 3 MPX s autofocusem a LED bleskem. Fotaparát umí také natáčet QVGA videosekvence. Samozřejmostí je MP3 přehrávač a FM rádio s funkcí RDS. Uživatelská paměť má kapacitu 160 MB a lze jí rozšířit paměťovými kartami Memory Stick Micro.

Klávesnice telefonu je plnohodnotná 
Qwerty. Tlačítka s písmeny jsou kolébková a na každém se nacházejí dvě písmena. Pod oběma stranami kolébkových tlačítek se nacházejí mikrospínače. Pokud tedy zmáčknete pravou stranu tlačítka, aktivuje se pravý mikrospínač a napíšete písmeno nad ním.  Tento systém je překvapivě intuitivní a jste hned jako doma. Pokud zadáváte telefonní číslo, soustředíte se na červené popisky s čísly prostředních sloupců a je jedno, kterou polovinu tlačítka stisknete - v tuto chvíli fungují oba mikrospínače pro jednu číslici. Dále lze telefon ovládat i kolečkem jog-dial na pravém boku přístroje, které lze i stisknout pro potvrzení volby. Ovládání kolečkem jog-dial velmi usnadnuje šikovné tlačítko "zpět", které je umístěné pod kolečkem.
IMG_7577.jpg

SONY ERICSSON M600i VODAFONE

Sony Ericsson M600i je jediným telefonem v řadě M. Ta vnikla stejně jako tento telefon v roce 2006 a měla sloužit převážně pro pracovní telefony, bez zbytečných multimédií. Z toho důvodu tento telefon nemá fotoaparát ani FM rádio. MP3 přehrávač v telefonu je, ale není na očích. Při pracovním nasazení je potřeba jistě psát spousty textu, v tom vám pomáhá velmi zajímavě vyřešená HW Qwerty klávesnice. 
Telefon se kromě klávesnice ovládá skrz rezistivní QVGA dotykový displej, který je zapuštěný proti poškrábaní.  Dále lze telefon ovládat i kolečkem jog-dial na pravém boku přístroje, které lze i stisknout pro potvrzení volby. Ovládání kolečkem jog-dial velmi usnadnuje šikovné tlačítko "zpět" které je umístěné pod kolečkem. Toto tlačítko prakticky nevystupuje nad obrys telefonu, přesto se výborně mačká. 

Operační systém je Symbian UIQ, díky tomu jstetento smartphone mohli rozšížit o nové aplikace. Interní paměť má hodnotu 80 MB a lze jí rozšířit paměťovou kartou Memory Stick Micro (M2) až do kapacity 4 GB.

Největší slabinou telefonu je absence Wi-Fi, díky které telefon nebyl až tak vhodný pro práci a prodeje byly velmi slabé. To bude pravděpodobně důvodem nepokračování v řadě M. Na tomto pilotním modelu nové řady si měl Sony Ericsson dát více záležet, navíc telefon vychází z modelu P1i, který Wi-Fi obsahuje.

Kus ve sbírce je operátorská varianta Vodafone.

 
IMG_7622.jpg

SONY ERICSSON Z300i
Véčko nižší střední třídy z roku 2005. Zajímavostí je téměř kulatý vnější monochromatický displej. Vnitřní displej na rozlišení 128x128 zobrazuje 65 536 barev a je pasivní. Telefon podporuje MMS, ty si můžete stáhnout přes GPRS a uložit do vnitří paměti 650KB.  Vyzvánění je polyfonní se 32 hlasy. Telefon pracuje na platformě od Ericssonu.
 
IMG_7631.jpg

SONY ERICSSON Z310i

Nástupce modelu Z300i. Vylepšuje zejména displej, kterému povyrostlo rozlišení na 128x160 bodů. Dále došlo k výraznému navýšení paměti a to na 14MB. V oblasti datové výměny došlo také k výraznému přilepšení. K GPRS přibylo EDGE, infraport a bluetooth. Přibyl také jednoduchý fotoaparát s VGA rozlišením.
IMG_7749.jpg

SONY ERICSSON W800i
 
Sony Ericsson W800i byl vůbec prvním telefonem ze skupiny Walkman, zaměřené zejména na přehrávání hudby. I když se jedná v podstatě o K750i v novém líbivém krytu, byl W800i velmi úspěšný. W800i byl oproti K750i o více než 2000kč dražší. Za tuto vyšší cenu jste dostali větší paměťovou kartu v balení (256MB oproti 64 u K750i) A kvalitní špuntová sluchátka, které hrají opravdu výborně. Telefon má samozřejmě oproti K750i i upravený SW. Při zapnutí se vás W800i zpetá, zda chcete spustit kompletně celý telefon (klasicky) a nebo pouze přehrávat hudbu. Zvolíte li druhou možnost, telefon se ani nepřihlásí do sítě. Jediné místo kam se dostanete je přehrávač Walkman. Ve všem Ostatním včetně kvalitního fotoaparátu s autofocusem je W800i shodná s K750i.
 
IMG_7665.jpg

SONY ERICSSON W550i
W550i byl historicky druhým telefonem v řadě Walkman. Tento telefon měl poměrně vzácnou otočnou konstrukci. Určen byl samozřejmě pro mladé uživatele, ti výstřední otočnou konstrukci ocenili. Tento telefon měl být dostupnějším walkmanem a tak měl oproti W800i ochuzenou výbavu. Největší slabinou byla chybějicí podpora paměťových karet, ta byla částečně vykoupena tehdy velmi velkou vnitřní paměti 256MB. Fotoaparát měl "pouze" 1.3Mpx a chybělo automatické ostření. Displej byl shodný s tím v modelu W800i, tedy 176x220 obrazových bodů, schopných zobrazit 262144 barev. Konektivitu obstáraval jak bluetooth tak infraport. Připojení k internetu bylo možné pouze přes GPRS. W550i má nad displejem dvě herní tlačítka, která slouží k ovládání her na šířku.
 
IMG_7740.jpg
IMG_7741.jpg

SONY ERICSSON W700i
Sony Ericsson W700i byl odlehčenou verzí W800i, vzhled je prakticky stejný jako u W800i, jen telefon měl konzervativnější barevné provedení. V čem tedy spočívá to odlehčení? V balení se nacházela menší paměťová karta (128MB) a druhé odlehčení už zabolelo více, fotaparát postrádal autofocus. Tímto krokem dal Sony Ericsson najevo, že na focení Walkmany rozhodně nebudou. Většina dalších Walkmanů již autofocus neměla. 
 
IMG_7730.jpg

SONY ERICSSON W810i

Tento telefon přišel na trh přesně rok po W800i. Pokud měl W800i nějaké chyby, byla to určitě absence technologie EDGE a joystick, který se ne každému dobře ovládá. W810 i zachovává původní výbavbu W800i a navrch přidává právě podporu EDGE a místo joysticku má již čtyřsměrnou ovládací klávesu s potvrzovacím středem.
Bílá varianta v mé sbírce se v ČR neprodávala.

 
IMG_7679.jpg

SONY ERICSSON W300i

První véčkový Walkman. O zobrazení infrmacíse starají dva displeje, vnější monochromatický inverzní displej s rozlišením 101x80 bodů a hlavní vnitřní aktifní TFT displej s rozlišením 128x160 bodů. Vnitřní paměť 20MB lze samozřejmě rozšířit s pomocí paměťových karet Memory Stick Micro. Telefon obsahuje jednoduchý VGA fotoaparát se záznamem videa v rozlišení 176x144 pixelů. Přehrávač hudby doplňuje FM rádio s RDS. W300i má kromě standartního GPRS také EDGE. Propřenos souborůmůžete využít infraport a bluetooth.
IMG_7754.jpg

SONY ERICSSON W580i

Tento model vychází po HW stránce z modelu S500i. Jedinou změnou jsou nové barevné provedení a samozřejmě aplikace walkman.
IMG_7717.jpg

SONY ERICSSON W595i

Nástupce předchozího modelu (W580i). Tento telefon má zvýšené rozlišení fotoaparátu na 3,2 MPX a větší interní paměť. Vzhled telefomu je podobý, přitom poměrně odlišný od S500i.
IMG_7590.jpg

SONY ERICSSON W610i - Prototyp
Prototyp Sony Ericssonu W610i. Rozdíly oproti finální verzi jsou především na zadní straně, kde jsou jinak uspořádané nápisy kolem fotoaparátu a nápis Sony Ericsson je černý, namísto bílého u finální verze. Na přední straně jsou pak tlačítka pro vstup do aplikace Walkman a do menu činností více zaspuštěná, než u finálního kusu.  Software je z modelu K610i, s jedinou výjimkou a tou je přehrávač Walkman, ten je v tomto prototypu ještě značně nedokončený.

Nemám finální kus k dispozici, takže jej popíšu zde k prototypu. Finální kus je v podstatě K550i v novém krytu. Jedná se o jeden z mála walkmanů, který má i automatické ostření u fotoaparátu.

 
IMG_7674.jpg

SONY ERICSSON W880i
Sony Ericsson W880i je velmi stylový walkman z roku 2007. Jeho displej je velmi malý ale přitom má QVGA rozlišení, takže je opravdu jemný. Zobrazí 262 144 barev. Přední kryt telefonu je z broušeného kovu, zadní kryt je pogumovaný. Z telefonu máte díky tomu dobrý pocit v ruce. W880i má i podporu 3G díky tomu se nad diplejem nachází přední kamerka s VGA rozlišením. Zadní fotoaparát je jednoduchý 2 megapixelový bez ostření a bez diody. Právě fotoaparát je největší slabinou tohoto telefonu.
 
IMG_7670.jpg
 
SONY ERICSSON W890i

Nástupce modelu W880. Špičkový QVGA displej zůstavá zachován. Povyrostlo rozlišení fotoaparátu na 3MPX a stejně tak rozlišení videa bylo zvýšeno na QVGA. Přibyla podpora EDGE a HSDPA. Interní paměť byla dvojnásobně zvětšena na hodnotu 32MB. V balení se nacházela 2GB paměťová karta Memory Stick Micro.
IMG_7672.jpg

SONY ERICSSON W850i

Vysouvací Walkman z roku 2006 s velmi dobrou výbavou. Displej nabízí QVGA rozlišení a podporu 262 144 barev. S tímto telefonem můžete uskutečnit videohovory v sítí 3G s pomocí čelní VGA kamerky. Hlavní fotoaparát má rozlišení 2MPX a umí natáčet i video (176x144) při focení v šeru vám pomáhá přisvětlovací dioda. Datovou výměnu obstarává GPRS, bluetooth a infraport. Vnitřní paměť 16MB lze rozšířit pomocí paměťových karet Memory Stick Pro Duo. Telefon je poměrně velký a těžký ikdyž tak na fotkách nepůsobí.
IMG_7715.jpg
IMG_7727.jpg

SONY ERICSSON W910i
Další walkman z roku 2007. Vysouvák s velkým QVGA displejem a podporou 3G. Kromě 3G a HSDPA podporuje W910i také EDGE a GPRS. Na krátkou vzdálenosti i Bluetooth.  Paměť 40MB lze rozšířit paměťovými kartami M2. Fotoaparát má dva megapixely, bez automatického ostření a diody. Potěšilo aspoň nahrávaní videa v QVGA rozlišení. Telefon má pohybový senzor pro automatické otáčení displeje. Zatřepáním telefonem lze přepínat skladby.
 
IMG_7725.jpg
IMG_7724.jpg

SONY ERICSSON W960i
Sony Ericsson W960i je co se funkční výbavy na samém vrcholu řady WALKMAN. Jedná se o dotykový telefon vycházející ze Sony Ericssonu P1, který je velmi dobře vybavený. Telefon se ovládá skrz dotykový displej, který není zapuštěný a má rozlišení 240x320 pixelů. Dotyková technologie je rezistivní a platforma telefonu je Symbian UIQ s částečnou nadstavbou. Symbian UIQ neni vhodný pro ovládání prsty a tak jsou některé aplikace, jako Walkman, Média atd upraveny Sony Ericssonem pro pohodlné ovládání prsty. Přehrávání hudby je možné také pomocí senzorových kláves mezi displejem a alfanumerickou klávesnicí. Z dalších hudebních funkcí se v telefonu nachází FM Rádio s RDS. Hudební specialitou novějších walkmanů byla funkce trackID, která po krátkém poslechu nahrávky skrz mikrofon, našlo jméno skladby pomocí internetu. Díky vestavěné wi-fi bylo užití této funkce možné i bez placení za přenesená data. Kromě wi-fi telefon disponuje také Bluetooth s podporou hudebního profilu pro přenos hudby do bezdrátových sluchátek (A2DP). Hudbu bylo možné uložit na poměrně velkou, flash paměť 8GB.  Podpora pamětových karet v telefonu nebyla a to je jeho největší slabina. Fotoaparát má rozlišení 3,2 MPX a obsahuje automatické ostření a přisvětlovací diodu. Procesor z dílen Philipsu má takt 208 MHz a paměť RAM pak kapacitu 128 MB. I když se tak telefon netvíří, lze z jeho těla vytáhnout i stylus. V obládání pomůže i na pravém boku umístěné kolečko jog-dial, které můžete znát ještě z dob samotného Sony.
 
IMG_7624.jpg

SONY ERICSSON W200i
Pravděpodobně nejlevnější walkman. V roce 2007, kdy přišel na trh, byly telefony Walkman ještě poměrně exkulzivní, drahé a dobře vybavené . Toto měl být nejlevnější walkman. Díky nízké ceně byla výbava poměrně hodně očesaná - chyběl dokonce i bluetooth. Vnitřní paměť 27MB šla rozšířit pomocí paměťových karet M2. Fotoaparát je pouze jednoduchý VGA. Sony Ericsson již později nikdy takto málo vybavený walkman neuvedl. Telefon samotný je však poměrně stylový, jak se na walkman sluší, jen ta výbava zaostáva.
 
IMG_7660.jpg
IMG_7646.jpg
SONY ERICSSON W100i Spyro
Poseldní nedotykový walkman je právě tento model. Je z roku 2010 a nenajdete na něm oranžovou barvu. Konektor pro nabíjení a data je microUSB, pro sluchátka je tu pak klasický 3.5 jack. Vysouvací mechanizmus je velmi hladký a kvalitní. Telefon zvládné přehrát i bezztrátový audioformát *flac. Interní paměť 5MB lze rozšířit paměťovými kartami microSD. Datovou výměnu obstarává Bluetooth, GPRS a EDGE. Jednoduchý fotoaparát má 2MPX. Ve sbírce mám i telefon z edice ROXY.
IMG_7655.jpg
IMG_7652.jpg
IMG_7656.jpg

SONY ERICSSON W150i YENDO - Prototyp
Prototyp Sony Ericssonu W150i se od sériového provedení příliš neliší. Nejviditelnější změnou je nápis "PROTOTYPE" na zadním krytu. SW tohoto prototypu je velmi nestabilní a restarty jsou velmi časté.

Sony Ericsson W150i je celodotykový Walkman, který designově vychází z oblíbené Xperie X10 mini. Uživatelské rozhraní věrně napodobuje nadstavbu nad Androidem zmiňované Xperie. Tento telefon ale Android nemá a jeho uzavřený systém je extrémně pomalý a nespolehlivý. Nebál bych se tento model označit za nejhorší Sony Ericsson právě díkyjeho pomalosti a také nepřesnému dotykovému displeji. Telefon byl velmi levný a tak ifunkční nabídka je okleštěná - žádné WiFi ani GPS. Fototaparát je jednoduchý dvoumegapixel, který podává špatné výsledky. Dotykový displej má rozlišení 240x320 bodů a je kapacitní. I přes kapacitní dotykovou vrstvu je displej velmi nepřesný na doteky. Prototyp který mám má všechny výše popsané neduhy ještě silnější.   

 
IMG_7802.jpg

SONY ERICSSON G700
Řada G obsahovala telefony poměrně zajímavé konstrukce. Řekli byste do telefonu níže,že má dotykový displej?

Řada G byla totoiž určena pro práci s internetem. To je taky důvod, proč má i tento telefon rezistivní dotykový displej. Ten má poměrně malé rozměry (telefon je zhruba velikosti klasického nedotykového telefonu) i přes malé rozměry je ale práce s internetovým prohlížečem mnohem pohodlnější a efektivnější, než na nedotykových telefonech. Po stranách displeje se nechází také dotykový touchpad, kterým můžete rolovat sránky.  Tři čárky pod displejem zvětšují plochu kontextových SW kláves zobrazovaných na displeji. Telefon ve všech nabídkách v horním rohu displeje zobrazuje tlačítko zpět a lze tak telefon ovládat zcela dotykově. Telefon lze samozřejmě ovládat i jen klávesnicí, ta obsahuje všechna potřebná tlačítka.

Prostředím telefonu je operační systém Symbian UIQ, který zde dostal citelných změn v ovládání a problémém pak byla nekompatibilita některých aplikací pro klasický UIQ.

Fotoapaeát má rozlišení 3 MPX a postrádá autofocus, alespoň nabízí LED diodu. Telefon podporuje paměťové karty a vestavěná paměť čítá 160 MB. Telefon zvládne 3G, což je ale bohužel to nejrychlejší na připojení k internetu - citelně chybí wifi. Tu měly až dražší modely této řady.

 
IMG_7685.jpg

SONY ERICSSON ELM

Sony Ericsson ELM je jedním z posledním nedotykových telefonů tohoto výrobce. Jedná se o velice povedený telefon jak funkčně tak vzhledově, který byl na trh uveden v roce 2009. Nezvyklým prvkem bylo užití odolného skla pro krytí displeje a jeho rámečků. Díky sklu telefon vypadá velmi elegantně a působí kvalitním dojmem. Klávesnice je pohodolná a záda telefonu jsou z části kovová. Celkově je konstrukce telefonu výborná.

Funkční nabídka je rovněž výborná. Telefon má jak Wi-Fi, tak GPS, dále pak podporuje sítě 3G včetně HSDPA a nabízí samozřejmě i Bluetooth. Fotoaparát má 5 MPX, automatické ostření, diodový blesk a umí natáčet VGA video. Interní paměť o velikosti 280MB lze rozšířit pomocí paměťových karet MicroSD. Hudební přehrávač je doplněn FM rádiem s funkcí RDS.  Displej má QVGA rozlišení a zobrazí 262 144 barev. Telefon má také senzor otáčení displeje, kterého je využito v multimediálním přehrávačí.

Jedinou slabinou telefonu bylo užití standardního FastPort namísto microUSB. V roce 2009 již byli zákazníci zvyklí na jednotný microUSB konektor u mobilů většiny značek. Další nevýhodou byla absence 3,5 jacku pro sluchátka.
IMG_7598.jpg

SONY ERICSSON HAZEL

Hazel je výsuvnou obdobou ELMU. Telefony byly uvedeny společně v roce 2009. Hazel má navíc i přední kameru pro videohovory. Jeho displej je při stejném rozlišení výrazně větší a máizajímavou konstrukci. Součástí modulu displeje je i krycí sko,díky čemuž se podařilo snížit tloušťku horního výsuvného dílu a také je díky tomu obraz velmi čistý. 
IMG_7586.jpg

SONY ERICSSON CEDAR

Cedar byl úplně posledním nedotykovým telefonem Sony Ericsson. Cedar vychází z modelu ELM, má ale poměrně odlišný vzhled a přišel bohužel i o většinu funkcí. Telefon byl prodáván jako základní model roku 2010 a tomu odpovídá i výbava. Zachován zůstal QVGA displej a 280 MB paměti s MicroSD slotem. Dále zůstalo zachováno FM rádio s RDS a  podpora Bluetooth. Ostatní funkce jako podpora Wi-Fi nebo GPS již telefonu chybí. Fotoaparát má 2 MPX  a je bez přisvětlovací diody a automatického ostření.

Paradoxem je, že tento levný telefon odstraňuje největší slabinu o rok dříve představeného ELMu a to konektory. Cedar již má microUSB konektor a rovněž i obsahuje 3,5 jack pro připojení sluchátek.
IMG_7596.jpg
ROZ.PNG
webdomu2.png
06.04.2016 17:58:02
einex
© 2009 - 2016 EINEX - EINEX@SEZNAM.CZ
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one